Ўзбекистоннинг тўртта вилоятида эҳтиёжманд оилаларга тўғридан-тўғри молиявий ёрдам кўрсатишга қаратилган лойиҳа ишга туширилмоқда
“Юксалиш” умуммиллий ҳаракати ҳамда “Сабр” Республика ижтимоий-иқтисодий ривожланиш маркази, Республика “Istiqbolli avlod” ижтимоий-ахборот маркази билан ҳамкорликда Европа Иттифоқининг молиявий кўмагида “COVID-19 пандемиясининг Ўзбекистон фуқаролик жамиятига таъсирини камайтириш дастури” лойиҳасини (қиймати 1 млн евро) ишга туширмоқда. Лойиҳа мамлакатимиз ҳукуматига кўмаклашишга қаратилган.
Лойиҳа ташаббускорлари жорий йилнинг 16 апрель куни бўлиб ўтган миллий маслаҳат учрашувида Европа Иттифоқи томонидан қўллаб-қувватланаётган “COVID-19 пандемиясининг Ўзбекистон фуқаролик жамиятига таъсирини камайтиришга кўмаклашиш” дастури ҳақида маълум қилган эди.
Халқаро молия институтлари ташқи савдо ва ички иқтисодий таъсирларнинг қисқариши туфайли Ўзбекистонда ўсиш суръати тахминан 1,5 фоизгача пасайишини тахмин қилишган. Пандемия бозор иқтисодиётига ўтиш, хусусий секторларнинг ўсиши ва хорижий инвестицияларни жалб қилишда эришилган ютуқларга салбий таъсир кўрсатди. Коронавирус инфекцияси тарқалиши туфайли ишсизлар сони сезиларли даражада ошди. Пандемия сабабли аҳолининг заиф қатламлари янада заифлашиш, ривожланаётган мамлакатлар ва уюшмалар эса ўсишдан ортда қолиш хавфи остида. Мамлакатга қайтаётган меҳнат мигрантлари сонининг ошиши ҳам давлатнинг ижтимоий ҳимоя ва соғлиқни сақлаш тизимига оғирлик қилади.
Пандемия туфайли жорий қилинган ижтимоий масофани чеклаш чоралари ногиронлиги бўлган шахсларнинг уйида бўлиб турган ҳолда доимий ёрдам олиш имкониятларини чеклади. Вируснинг тарқалиши ногиронлиги бўлган шахсларнинг изоляцияда қолишини янада кучайтирди, тизимдаги бўшлиқларни ва атроф-муҳит (шифохоналар, уй хўжаликлари, карантин муассасалари ва бошқаларни)га тўсиқларни келтириб чиқарди.
Европа Иттифоқининг мазкур дастури гуманитар, тиббий, ижтимоий ва иқтисодий инқироз оқибатларини бартараф этишга қаратилган. Лойиҳа қисқа муддатли эҳтиёжларни ҳамда жамият ва иқтисодиётга янада узоқроқ муддатли таркибий таъсирларни назарда тутади, бу билан нотурғунлик хавфини камайтиради. У ҳам давлат, ҳам нодавлат ташкилотлари фаолиятини кучайтиришга йўналтирилган.
Дастур доирасида 18 ой давомида Андижон, Самарқанд, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларининг олис қишлоқ худудларида аҳолининг эҳтиёжманд қатламларини аниқлашга, моддий ва номоддий ёрдам кўрсатишга кўмаклашиш режалаштирилган.
Хусусан, учта нодавлат нотижорат ташкилоти томонидан амалга ошириладиган лойиҳалар қуйидагиларга қаратилади:
– 350 та оилага 3,5 млн сўмдан пул маблағи ажратиш (жами 1,3 млрд сўм);
– 185 та стартап лойиҳаларга грант ажратиш (жами 3 млрд сўм);
– 12 та тиббиёт муассасаларини жиҳозлаш (жами 1,5 млрд сўм);
– 400 нафар меҳнат мигрантларига кўмаклашиш (жами 800 млн сўм);
– 12 та олис қишлоқ ҳудудларида кичик инфратузилмани яхшилаш
– “Темир”, “Аёллар” ва “Ёшлар” дафтарларига киритилган 2 000 нафар фуқароларни тадбиркорликка жалб этиш бўйича тренинглар ташкил этиш;
– 900 нафар Халқ қабулхоналари ва маҳалла тизими вакиллари, профилактика инспекторларининг малакасини ошириш.

Общенациональное движение «Юксалиш» в партнерстве с Республиканским центром социально-экономического развития «Сабр» и Республиканским социально-информационным центром «Istiqbolli avlod» при финансовой поддержке Европейского союза (общая сумма 1 млн евро) запускают проект «Программа по смягчению последствий пандемии COVID-19 на гражданское общество Узбекистана». Он направлен на содействие правительству страны.
Инициаторы анонсировали проект 16 апреля текущего года в ходе национальной консультативной встречи в рамках программы поддержки Европейского союза «Содействие институтам гражданского общества на реагирование последствиям пандемии COVID-19 в Узбекистане».
Международные финансовые институты прогнозировали, что темпы роста в Узбекистане снизятся примерно до 1,5 процента из-за сокращения внешней торговли и внутренних экономических потрясений. Пандемия обращает вспять прогресс, достигнутый в процессе перехода к рыночной экономике, роста частного сектора и привлечения иностранных инвестиций. Из-за вспышки COVID-19 существенно увеличилось количество безработных.
В свете пандемии COVID-19 уязвимые группы рискуют стать еще более уязвимыми, а развивающиеся страны и сообщества рискуют еще больше отстать. Рост числа возвращающихся трудовых мигрантов увеличивает нагрузку на государственную систему социальной защиты и здравоохранения.
Меры социального дистанцирования создают риск того, что лица с инвалидностью не смогут на регулярной основе получать помощь на дому. Вспышка вируса только усилила изоляцию людей с ограниченными физическими возможностями, выявила пробелы в национальных системах и барьеры для доступной среды (больницы, домохозяйства, карантинные учреждения и т. д.).
Программа ЕС направлена на устранение гуманитарных, медицинских, социальных и экономических последствий кризиса. Проект учитывает краткосрочные потребности, а также более долгосрочные структурные воздействия на общество и экономику, тем самым снижая риск дестабилизации. Он направлен на усиление действий как государственных органов, так и негосударственных организаций.
В рамках программы в течение 18 месяцев планируется содействовать нуждающимся слоям населения в отдаленных сельских районах Андижанской, Самаркандской, Ташкентской и Кашкадарьинской областей в совместном выявлении нужд, планировании и получении материальной и нематериальной помощи.
В частности, проекты, реализуемые тремя негосударственными некоммерческими организациями, будут направлен на:
- выделение финансовой помощи 350 семьям по 3,5 млн сумов каждой семье (1,3 млрд сумов);
- выделение грантов для 185 стартап-проектов (3 млрд сумов);
- оснащение 12 медицинских учреждений (1,5 млрд сумов);
- финансовое содействие 400 трудящимся мигрантам (800 млн сумов);
- улучшение малой инфраструктуры в 12 отдаленных сельских районах;
- организация тренингов по вовлечению к предпринимательской деятельности 2 000 граждан, включенных в «Темир», «Аёллар» и «Ёшлар» дафтари;
- повышение квалификации 900 представителей Народных приемных, системы махалли, инспекторов профилактики.