«SABR» RIIRM tomonidan amalga oshirilayotgan, Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi hukumati tashqi ishlar, Hamdo’stlik ishlari va rivojlanish vazirligi vazirligi tomonidan moliyalashtirilgan «Inklyuziv ufqlar: hamma uchun ta'lim va tadbirkorlik» loyihasi
Amalga oshirish muddati:
2025 yil oktyabr-2026 yil mart (6 oy)
Maqsadli hududlar:
Andijon viloyati (shahar va tumanlar)
Xorazm viloyati Urganch shahri, Bog‘ot tumani
Loyihaning umumiy maqsadi:
Nogironligi bo‘lgan, kam ta’minlangan xotin-qizlar va yoshlarni kasbiy mahorat, tadbirkorlik bilim va ko‘nikmalarni oshirish, moliyaviy manbalardan foydalanish orqali ularning farovonligini oshirish.
Loyihaning asosiy vazifalari:
- Ko‘nikmalarni rivojlantirish: Nogironligi bo‘lgan, kam ta’minlangan xotin-qizlar va yoshlarni bozor talablariga muvofiq kasbiy va ijtimoiy ko‘nikmalarga o‘rgatish, yakka tartibdagi tadbirkor bo‘lish yoki rasmiy ishga joylashish imkoniyatini berish.
- Moliyaviy mustaqillik: Maqsadli guruh vakillarini kichik biznes va daromad keltiradigan faoliyatni ochish yoki kengaytirish uchun grantlar va mikrokreditlar berish.
- Ijtimoiy imkoniyatlarni kengaytirish: benefitsiarlarga kamsitish va istisnolarni yengishga yordam berish uchun o‘ziga ishonchni shakllantirish, biznes ko‘nikmalarini va ijtimoiy tarmoqlarni rivojlantirish.
- Farovonlikni oshirish: iqtisodiy barqarorlikni kuchaytirish, sog‘liqni va ta’lim sifatini yaxshilash, umumiy hayot darajasini oshirish.
Kutiladigan natijalar
- 336 nafar imkoniyati cheklangan va kam ta’minlangan oilalardagi xotin-qizlar va yoshlar 128-soatlik kasbiy kurslarda ta’lim olib sertifikatlarga ega bo‘lishadi.
- Hamjamiyatni safarbar etish, tadbirkorlik asoslari, marketing, huquqiy va moliyaviy savodxonlik, kreditlarni boshqarish bo‘yicha 28-soatlik treninglar o‘tkazish.
- Huquqshunos va psixolog tomonidan yuzma-yuz va ishonch telefon orqali 250ta maslahatlar taqdim etish.
- Biznes-konsultantlar tomonidan yuzma-yuz, onlayn va telegram-kanallar orqali maslahatlar taqdim etish.