Samarqand shahridagi mahalliy rivojlanish markazi
Evropa Ittifoqining IBPP dasturi doirasida "Qishloq joylarida barqaror hayot kechirish va turmush darajasini yaxshilash uchun mahalliy jamoalarni rivojlantirishni qo'llab-quvvatlash" loyihasi doirasida qishloqlarda ikkita yangi Mahalliy rivojlanish markazlarini (LDM) ochish rejalashtirilgan edi. hududlar va Urgut mintaqasida mavjud markaz faoliyatini qo'llab-quvvatlash. Ammo Oqdaryo viloyatida ICR ochilishi va taqdimotidan so'ng, SABR Markaziga Samarqand viloyatining boshqa qishloq joylarida yashovchilar tomonidan juda ko'p qo'ng'iroqlar va arizalar kelib tushdi, shu kabi markazlarni o'z hududlarida ochish iltimosi bilan.
Moliyaviy va tashkiliy imkoniyatlarni, shuningdek aholining ko'plab murojaatlarini inobatga olgan holda, viloyatning barcha hududlaridan ko'proq yosh ayollarni qamrab olish uchun navbatdagi Mahalliy rivojlanish markazini Samarqandda ochishga qaror qilindi. Bu masalada manfaatdor va ishonchli sherik Samarqand viloyat pedagogika kolleji bo'lib, u viloyatning turli tumanlaridan 1500 talabani o'qitmoqda. Ushbu g'oya viloyat o'rta maxsus kasb-hunar ta'limi boshqarmasi tomonidan ham qo'llab-quvvatlandi. 2014 yil 15 avgustda tegishli memorandumlar imzolanganidan so'ng, loyiha doirasida Samarqand pedagogika kollejida Mahalliy rivojlanish markazi ochildi.
Amalga oshirilayotgan loyihaning maqsadlaridan biri aholining zaif qatlamlariga ijtimoiy xizmatlar ko'rsatishni takomillashtirish va kuchaytirish maqsadida NNT vakillari, mahalliy jamoalar, hokimiyat o'rtasida barqaror ijtimoiy sheriklikni rivojlantirishdir.
Kollej ma'muriyati o'quv kutubxonalarini va o'quv xonasini tayyorlash bo'yicha ishlarni resurs kutubxonasi bilan birgalikda olib bordi, keyinchalik ular loyiha doirasida tikuv mashinalari, kompyuterlar, sartaroshlik va qandolat uskunalari, mebel va boshqalar bilan jihozlandi.
Hozirda o'qituvchilar kollejining talabalari va yaqin atrofdagi mahallalardan kelgan ayollar Mahalliy rivojlanish markazida bepul kesish - tikuvchilik, tikuvchilik, kompyuter, sartaroshlik va qandolat mahsulotlarini olishmoqda. Shuningdek, Sabr markazi mutaxassislari ular uchun samarali muloqot, biznes va marketing asoslari, sog'lom turmush tarzi va oilaviy munosabatlar psixologiyasi bo'yicha treninglar o'tkazadilar.

В рамках проекта «Поддержка развития местного сообщества для устойчивого жизнеобеспечения и улучшения стандартов жизни в сельской местности» по программе IBPP Европейского Союза планировалось открыть два новых Местных Центра Развития (МЦР) в сельской местности и поддержать деятельность уже действующего центра в Ургутском районе. Но после открытия и презентации МЦР в Акдарьинском районе в Центр «САБР» поступило очень много звонков и заявок от жителей других сельских районов Самаркандской области с просьбой открыть подобные центры и в их районах.
Учитывая финансовые и организационные возможности, а также многочисленные просьбы жителей, было решено открыть следующий Местный центр развития в г. Самарканде, с тем, чтобы охватить большее количество молодых женщин из всех регионов области. Заинтересованным и надежным партнером в этом деле выступил Самаркандский педагогический колледж, в котором обучаются 1500 учащихся из различных районов области. Эта идея была также поддержана Областным управлением среднего специального профессионального образования. После подписания соответствующих меморандумов 15 августа 2014 г. в рамках проекта в Педагогическом колледже г. Самарканда открыт Местный Центр Развития.
Одной из задач реализуемого проекта является развитие устойчивого социального партнерства между представителями ННО, местных сообществ, органов власти в целях улучшения и усиления предоставления социальных услуг уязвимым группам населения.
Администрация колледжа провела работу по подготовке учебных помещений и тренингового зала вместе с ресурсной библиотекой, которые затем были оснащены в рамках проекта швейными машинами, компьютерами, парикмахерским и кондитерским оборудованием, мебелью и т. д.
В настоящее время учащиеся педагогического колледжа и женщины из близлежащих махаллей бесплатно получают в Местном Центре Развития профессиональные навыки – кройки и шитья, компьютерного, парикмахерского и кондитерского дела. Специалисты Центра «САБР» проводят для них также тренинги по эффективному общению, основам ведения бизнеса и маркетинга, здоровому образу жизни, психологии взаимоотношений в семье